10 Mayıs 2020 Pazar

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü - 17ramazan ayı sohbetleri

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: …’Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?’diye.‘Bakın göstereyim’ demiş ermiş.
Önce sevgiyi dilden gönlüne indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.
Ermiş ‘Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz’ diye bir de şart koymuş. ‘Peki’ demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.
Bunun üzerine ‘ Şimdi…’ demiş ermiş.
‘Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. ‘ Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. ‘Buyurun’ deyince her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, karşısındaki kardeşine uzatarak içmişler çorbalarını.
Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan. ‘İşte’ demiş ermiş.
‘Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır.ve son olarak şu sözleri söylemiş ermiş kulağa küpe olsun diye...
Şunu da unutmayın:Hayat pazarında Alan değil, Veren kazançlıdır her zaman …


iftar menüsü

- sütlü karnabahar çorba
- izmir köfte
- bahar pilavı - taze baklalı enginarlı
- cevizli tepsi kadayıfı

sahur menüsü

- çeşnili poğaça
- nergisleme

iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun.afiyet olsun.


3 yorum:

  1. Çok güzel tarifler. Nergisleme tarifiniz gözümden kaçmış olmalı. Harika görünüyor, hemen denenecek inşallah. Selamlar Ayla G.

    YanıtlayınSil
  2. Herşey gönlünce olsun abla herşey çok güzel emeğine sağlık ablacığım sevgilerimle BAL

    YanıtlayınSil
  3. Bizde verenlerden olabilelim inşaalah .Ellerinize sağlık tepsi kadayıfını denemek istiyorum mutlaka yeşim hanımcığım ...Handan

    YanıtlayınSil