29 Mayıs 2019 Çarşamba

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü - 24


ramazan sohbetleri

Lokman Hakim'in şükrünü nasıl eda ettiğine dâir hikmet ve ahlâktan bir iki numune Kur'ân-ı Kerîm'de zikrolunarak şöyle beyân buyurulmaktadır: Hani, yani unutma daima an, o vakit ki Lokman da oğluna dedi, ona vaaz ediyordu, nasihat veriyordu: 
— Ey oğulcuğum, yavrum! Allah'a şirk koşma. Çünkü şirk çok büyük bir zulûmdur. Billahi şirk çok büyük bir haddini aşmaktır, önce zulüm bir haksızlıktır. Çünkü zulüm bir şeyi mevziinden başka yere koymaktır. Allah'ın hakkını Allah'tan başkasına vermektir. Aynı zamanda Allah'ın mükerrem kıldığı, şeref verdiği insan nefsini mahlûka ibadet ettirerek zelilleştirmektir. ikinci olarak büyük bir zulümdür. Zira mabudluğu hiç mevzu olmayan ve olmasına hiç bir şekilde imkân bulunmayan bir mevkie koymaktır. Zira Ahmed'in malını alıp da Mehmed'e vermek zulümdür. Çünkü bu, Ahmed'in malını Mehmed'in eline koymaktır. Lâkin hibe veya satış gibi temlik sebeplerinden birisiyle o malın, sonradan Mehmed'in mülkü olabilmesi mümkündür. 
Halbuki şirk koşmak mabudluğu Allah'tan başkasına vermektir. Allah'tan başkasının ise mâbud olmasına hiç bir şekilde cevaz ve imkân yoktur. 
Yavrum! Muhakkak ki yaptığın iyilik veya kötülük bir hardal dânesi kadar küçük ve gizli ve ne kadar yüksek veya alçak olursa olsun, Allah onu getirir, Ahirette karşına koyar. Çünkü Allah'ın lütfü çok kudreti en ince en gizli şeylere yetişir, ilmi ile hepsini bilir. 
Yavrum! Namazı devamlı kıl, kendini erdirmek için iyiliği emredip kötülüğü nehyet, diğerlerini kemale erdirmek, cemiyeti doğrulukla götürmek için başına gelene de sabret. Yani iyiliği emredip kötülüğü nehyetmek kolay değildir. O yüzden başına bir takım musibetler gelmesi mümkündür ve onlara sabretmek lâzımdır. Çünkü bu işlerin her birisi azmolunacak büyük işlerdendir, insanlara avurdunu şişirme, avurt etme, yani iyiliği emredip kötülüğü nehyetmekle beraber böbürlenip kibirlenme. Yer yüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah kurulanın, övünenin hiç birini sevmez. Gidişinde mutedil ol, sesinden de biraz indir, söylerken bağırma. Çünkü seslerin en beti, en hoşa gitmeyen tatsızı her halde eşeklerin sesidir. 


iftar menüsü

- mantı çorba
- döküm tencerede patlıcanlı güveç
- cacık
- su muhallebisi

sahur menüsü

- mayalı patatesli puf börek 
- çay

iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun.

8 yorum:

 1. Hayırlı sabahlar yeşim hanımcım ellerine sağlık işlerinizde kolaylık olsun.sevgiler .nihal.

  YanıtlayınSil
 2. Ellerinize saglik her zamanki gibi her sey cok guzel gözüküyor yapan elleriniz dert görmesin selam ve dua ile hayırlı ramazanlar

  YanıtlayınSil
 3. hayırlı ramazanlar ablacım size birşey sormak istiyorum akşama tatlı künefe yapmak istiyorum ama emsan tavam yok nasıl yapabilirim yol gösterirseniz çok mutlu olurum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. teflon tavada da olur canım.alt taban pişince düz bir tabakla ters yüz yaparsın tabağa aldığında pişen yani kızaran kısım üstte çiğ kısım altta kalır yavaşça tabaktan tavaya kaydırarak tavanın içine alıp pişirmeye devam edersin tamam canım.

   Sil
 4. Amin. Sayfanıza girince çok sıcak bir ortamdan serin bir bahçeye girmiş gibi gözüm, gönlüm bayram ediyor. Sağlıcakla, sevgiyle...

  YanıtlayınSil
 5. Hayırlı günler yeşim hanım menüler süper nasıl hızlı geçti ramazan anlamak mümkün değil iftar davetleride olunca baya yoğunluk yaşanıyor ellerinize sağlık herzaman çok lezzetli tarifleriniz için hayırlı iftarlar selam ve sevgiler selma.

  YanıtlayınSil
 6. Ellerine emeğine sağlık ablacığım selamlar sevgiler BAL

  YanıtlayınSil
 7. teşekkür ederim ablacım yapıp sonucunu yazarım inşallah sağlıcakla kalın

  YanıtlayınSil