19 Mayıs 2019 Pazar

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü - 14


ramazan sohbetleri

Peygamberimiz bir gün ashabına oruç tutmalarını emrederek:
- Ben izin vermeden kimse orucunu açmasın, buyurur.
Herkes orucunu tutar. Akşam olunca, teker teker müracaat edenlere, iftar müsaadesi verir. Bu arada bir adam gelerek:
- Ya Resulullah! İki genç kız oruç tuttu ve yoruldular. Zat-i alinize gelmeğe utanıyorlar. Müsaade buyurursanız iftar etsinler, dedi. Resul-i Ekrem (s.a.v.) müsaade etmedi. Adam iki defa daha geldi. Sonunda Resulullah (s.av.)
- Onlar oruç tutmadılar. Bütün gün insanların etini yiyenler, nasıl oruçlu olurlar? Git onlara söyle: Oruç tuttularsa, istifra etsinler bakalım, buyurdu.
Adamcağız gitti, gerekeni söyledi. Onlar da denileni yaptı ve kan parçaları kustular. Adam Resülullah Efendimize dönerek vaziyeti bildirdi. Bunu üzerine Peygamberimiz (s.a.v.):
- Nefsim kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki; eğer kusmayıp bu kan parçaları midelerinde kalsaydı, onları cehennem ateşi yerdi.

iftar menüsü

- kremalı ıspanak çorba
- tire köfte
- yoğurtlu meze
- tahinli - cevizli dondurma

sahur menüsü

- kahke
- çeşnili kuru domates
iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun .afiyet olsun.5 yorum:

 1. Rabbim oruçlarımızı kabul eylesin inşallah

  YanıtlayınSil
 2. Çeşnili kuru domatesi yapan biri olarak İzmitten sesleniyorum :) Lütfen bu lezzetten mahrum kalmayın.
  Tire köfte nefis duruyor. Kısmet olursa birgün yapmak istiyorum bu köfte çeşitlerinizden birisini, İnegöl köfte mesela..Rabbim evlerimize sağlık, bereket ve huzur versin. Amin.
  Saygılarımla

  YanıtlayınSil
 3. Ellerinize sağlık kahveyi denedim cok guzel olmuş iyiki varsınız ki bizde bu tatları öğrenme imkanının oluyor şimdiye kadar vermiş olduğunuz tariflerde hic hüsrana ugramadım sizi sevgiyle kucakliyorum selam ve dua sibel

  YanıtlayınSil
 4. Ellerinize sağlık kahveyi denedim cok guzel olmuş iyiki varsınız ki bizde bu tatları öğrenme imkanının oluyor şimdiye kadar vermiş olduğunuz tariflerde hic hüsrana ugramadım sizi sevgiyle kucakliyorum selam ve dua sibel

  YanıtlayınSil
 5. Herşey çok güzel ramazan sohbetinin keyfi ayrıca güzel, beğenerek okuyorum abla çok sağol paylaşımın için ellerine sağlık abla sevgilerimle BAL

  YanıtlayınSil