10 Ekim 2016 Pazartesi

bu gün ne pişirelim ?
- patates çorba
- tavuk döner
- susurluk ayranı
- aşure-1
- aşure-2
aşure yapıp dağıtmak farz gibi görülen bir ibadet olarak algılanıyor.nuh alehyselamdan günümüze kadar gelen sadece bir ritüel gelenektir.ibadet olarak kesinlikle görmemek gerek..muharrem ayının 10.günü  aşure yapıp dağıtmak ehlibeyt düşmanlarının uydurdukları bir bidattir..muharrem ayında 9.ve 10 .gün isteyen oruç tutabilir.eğer aşure yapılıp dağıtılmak isteniyorsa  daha sonraki günlerde pişirip konuya komşuya dağıtılır.Allah birbirine ikram eden kullarını sever..

10.gün bu duayı 3 kez okuyun...

Bismillahirrahmenirrahim
Elhamdülillahi rabbil alemin vesselatü vesselamü âlâ seyyidina muhammedin ve âlâ alihi ve sahbihi ecmain allahümme entel ebediyyül gadim el hayyül kerim elhannanül mennan ve hazihi senetün cedidetün eshelüke fihel ismete mineşşeydanirracim vel avne âlâ hazihin nefsil emmarati bisü vel iştiğale bima yügarribüna ileyke ya zel celali vel ikrami bi rahmetike ya erhamerrahimin vessallallahü vesselleme âlâ seyyidina ve nebiyyina muhammedin ve âlâ alihi ve sahbihi ve ehlihi beytini ecmain amin .ardından salavat getiriyoruz. 

Allah gelecek muharrem ayına kadar tüm belalardan ve ölümden bizi emin kılar.

4 yorum:

 1. sağlıklı-huzurlu-bereketli güzel bir hafta diliyorum tüm takipçilerime...sevgilerimle..

  YanıtlayınSil
 2. Ablacım yıllardır takipçinim.bu aralar japon çizkeke taktım ama cesarwt edemiyorum.önce siz yapsanız bizde sizin tarifi yapsak ne güzel olur:)
  Zeynep

  YanıtlayınSil
 3. Ablacım yıllardır takipçinim.bu aralar japon çizkeke taktım ama cesarwt edemiyorum.önce siz yapsanız bizde sizin tarifi yapsak ne güzel olur:)
  Zeynep

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba yeşim hanımcığım evet herkes ibadet gibi mutlaka yapmak istiyor haklısınız niyet önemli tabiki günaha gireriz çok sevdiğim bir tatlı o niyetle yapıp komşularla paylaşmak çok güzel ellerinize sağlık sevgiler handan

  YanıtlayınSil