27 Haziran 2016 Pazartesi

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü -22

iftar menüsü

- ekşili kesme çorba
- kaşarlı ızgara köfte
- yalancı sarma
- kaymaklı sarma güllaç


sahur menüsü

- kahveli kuki
- kıymalı baton tarifimle tepsi böreği


ramazan ayı sohbetleri

Eskilerden biri akşam yemeğini sarayda yemek üzere halifenin davetlisiydi. Hızlı hızlı saraya doğru giderken önüne biri çıktı. Önüne çıkan adama kim olduğunu sordu. Adam:
– Ben yolcuyum. Buranın yabancısıyım. Aç ve yorgunum, dedi. O da:
– Ben halifenin davetlisiyim. Gel beraber gidelim, dediyse de misafir:
– Benim halife ile ne işim olacak. Senin bana vereceğin bir tas çorban varsa ver, yoksa bırak, deyince fazla ilgilenmeyip saraya doğru yöneldi.
Davetten sonra dönüşte baktı ki, adam bir kenara kıvrılmış uyuyor. Uyandırmak istemedi ve “Sabah uyanacağı vakitte gelir ve karnını doyururum” diye düşündü, evine gitti, yattı ve uyudu.
O gece bir rüya gördü. Kendisi bir çöldeydi. Yüzünden ışıklar saçılan büyük bir kalabalık ve o kalabalığın önünde de daha nurlu bir zat bulunuyordu. Bunların kimler olduğunu sordu. Kendisine:
– Bunlar 124 bin Peygamberdir. En önde olan da son Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) dır, dediler.
Hemen Peygamberimiz’in elini öpmek istediyse de, Peygamberimiz elini vermedi. Ve buyurdu ki:
– Biz, sevdiklerimizden bir tas çorbayı esirgeyenlere elimizi vermeyiz.
Uyanır uyanmaz hemen akşamki yabancıyı bulmak için koştu. O, henüz kalkmış ve yola koyulmuştu. Geri çevirmeye uğraştı ve “Ne olur bir tas çorbamı iç” diye yalvardı. Yabancı adam ısrarlara rağmen kabul etmedi ve şöyle dedi.
– Senin bir tas çorba vermen için illâ da 124 bin Peygamberi seferber mi etmek lâzım? O güçte olmayanlar ne yapacaklar?
Bundan sonra o zat rastladığı hiç bir misafire yemek ikram etmeden göndermezdi. Hatta kendisine misafir olup yemeğini yemesi için yalvarırdı.


iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun...

5 yorum:

 1. ellerine sağlık yeşimcim .geçmiş olsun rahatsızım demişsin umarım önemli birşey yok inşAllah rabbim sabrını ve gücünü artırsın .sevgiler. nihal.

  YanıtlayınSil
 2. Abla nasılsın umarım biraz daha iyisindir.Menüler ve sohbet çok güzel ellerine sağlık daha güzel günlere ulaşmak dileğiyle hayırlı günler BAL

  YanıtlayınSil
 3. Hayırlı günler ablacım sıcaklar bunaltsada bu güzel ve mübarek ayı çok seviyorum menülerinde fikir veriyor ne yapacağımızı şaşırdığımız iftarlar için sağlığına dikkat et sıcaklar sanada dokunur Yeşim abla Allah'a emanet ol

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba yeşim hanimcigim yoğun günler geçirdim uğrayamadim ama şimdi bütün sohbetleri okudum menulere baktim herzamanki gibi harika iftarda misafirlerime kıytırık salata yaptım bayıldılar tarif alıp gittiler allah razi olsun bize çok yardimlariniz oluyor umarim biraz daha iyisinizdir hava çok sıcak ellerim ayaklarim şişmiş herhalde sicaktan sevgiler handan

  YanıtlayınSil
 5. Hayırlı günler yeşim hanım geçmiş olsun Rabbim şifalar versin inşallah inanın 2 gündür hiç sesiniz çıkmayınca merak ettim inş önemli birşey değildir menüler herzamanki gibi çok güzel Rabbim size güç kuvvet ve sağlık sıhhat versin inş öpüyorum sizi AEOLUN selma.

  YanıtlayınSil