23 Mayıs 2016 Pazartesi

ev yapımı alba yağı - pastacılık yağı


geçen postların birinde sevgili makbule hanım alba ve biskin yağı ile ilgili düşüncelerimi sormuştu.yıllar önce adana da görev yaparken metrodan alba yağı almış ve bir kaç hamur işi denemelerim olmuştu.
lezzet olarak tıpkı pastahanelerde satılan hamur işleri gibi olmuştu denemelerim.fakat bir kaç saat sonra midede ekşime ve yanma şişlik reflü yapmaya başlıyordu.bu yüzden tamamını kullanamadan atmıştım.alba yağı içinde su olmayan özel üretilmiş pastacılıkta kullanılan bir yağ çeşidi...kurabiyelerde-hamur işlerinde börekte kullanılıyor daha sonraki denemelerimde  margarini eritip tekrar dondurarak sonradan suyunu alıp bir kaç hamur işi daha denemiştim.tıpkı alba yağı gibi çok lezzetli olduğunu gördüm.

yapımı oldukça kolay.1 veya 2 paket margarini hafif ısıda eritiyoruz.sıvı haldeyken önce oda ısısında sonra dolapta bekleterek yağı donduruyoruz.donduktan sonra yağın bir kenarını kırıp altta biriken suyu döküyoruz.üstteki yağ tabakasını oda ısısında bekletip yumuşadıktan sonra her türlü hamur işinde bu şekilde kullanıyoruz.hazırlamış olduğumuz hamur işleri kıyır kıyır ve oldukça lezzetli oluyor.tavsiyemdir.afiyet olsun..
2 yorum:

  1. Yeşim abla ben bu yağı yaptım çok teşekkür ederim kurabiyem çok güzel oldu.Artan yağı nasıl saklayabilirim.Ankara dan Berrak

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. afiyet olsun canım.buzdolabında saklayabilirsin.sorun olmaz.

      Sil