14 Temmuz 2014 Pazartesi

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü-18


  iftar menüsü

-süzme çorba
-pilav üstü kuru
-vişne sulu elma tatlısı
-yoğurtlu semizotu salatasısahur menüsü

-kahvaltı tabağı
-ev yapımı ballı kaymak
-dipfriz böreği
-limon soslu kalp kurabiye-tavsiyemdir.nefis bir lezzeti ve kokusu var


Allah'ın sevgisini kazanmak

Allah’a yakın olmanın Allah katında en makbul yolu, Allah’ın emrettiği farzları yerine getirmektir. Kul, yapmakta olduğu farzlara ilave olarak yapacağı nafilelerle Allah’a yakınlıkta mesafe alabilir. Ancak farzları ihmal edip nafilelerle meşgul olmak, insanı kesinlikle böyle mutlu bir sonuca götürmez.
Önce farzları, sonra da nafileleri işlemeye devam eden Müslüman, sürekli mücahede içinde olan insan demektir. Bu ısrar ve devamlılık neticede, Allah Teâlâ’nın rıza ve sevgisini kazandırır. Allah Teâlâ bir kulunu sevince de artık o kul, en büyük ve yegâne desteği elde eder.
Onun her işi düzgün olur. Tüm organları, görevlerini isabetle yerine getirir. Allah’ın yardımı ve hidayeti her işinde görülür. İstekleri yerine getirilir. Korunmayı dilerse tehlikenin boyutu ne olursa olsun, Allah Teâlâ onu korur. Çünkü seven, sevdiğini yardımsız bırakmaz.
Rivayet edildiğine göre Ömer b. Hattab radıyallahu anhu şöyle demiştir: “Amellerin en üstün olanı, Allah’ın farzlarını yerine getirmek, haramlardan sakınmak ve Allah katında niyetinde sadık ve samimi olmaktır.”

Kulu Allah’a yaklaştıracak bedenî ibadetlerin en büyüğüne gelince hiç şüphesiz ki bu namazdır. Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “Hayır! Ona uyma! Allah’a secde et (ve yalnızca O’na) yaklaş!” (Alâk; 19)
Peygamberimiz; “Kulun Allah’a (manen) en yakın olduğu an secde halidir.” buyurmuştur. Devlet başkanlarının halkını adaletle yönetmesi, aile reisinin de aile fertleri arasında adil davranması, kulu Allah’a yaklaştıran farzlardandır.
Bu hadisi kutsîde, Allah’ın kulunu sevdiğine işaret sayılan birkaç husus sıralanmaktadır. Öncelikle bir kulun farz olan görevlerine ek olarak, nafile ibadetlerle Allah’a yakınlık kazandığı ve sonunda Allah’ın sevgisine ulaştığı belirtilmektedir. Demek ki, farz ve nafilelerde devamlılık göstermek, Allah’ın sevgisini kazanmaya vesile olmaktadır.

   iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun...

4 yorum:

 1. yine çok güzel bir menü özellikle elma tatlısı çok albenili gözüküyor.bugün tüm gün dişimle uğraştım hala düzelmedi hayırlsı artık .hayırlı iftarlar dilerim. Nilgün...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çok geçmiş olsun nilgün hanım.doktara gitmedinizmi.ihmal etmeyin..sevgiler..

   Sil

 2. Hayırlı sabahlar Yeşim abla uzun bir aradan sonra:) epeydir ses vermedim biliyorum affet,ama 3 haftadır yoğun bir şekilde başlamak zorunda kaldığım diş tedavisi beni perişan etti.her gün dişçiye gidip o koltuğa oturmak nasıl bir eziyet ve daha yarılanmadı bile tedavi.Rabbim başka dertlerle sınamasın ama çok perişan etti beni çok.İşyerinde de çok yoğunluk var yeni yöneticiler geldi ,her gelen kendi düzenini kurmaya çalışıyo malum. Kızımın öss tercihleri ile uğraşıyoruz bi yandan hergün fikirler idealler değişiyor,o da perşembe son artık.Allah herkesin evladına en hayırlısını nasip etsin inşAllah,şimdilik benden bu kadar öpüyorum çok Fatma E.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. canım çok geçmiş olsun.acil şifalar diliyorum.evladının kalbinde ne varsa onu okumak nasip olsun hayırlısı ile.önemli olan nerde okuduğu değil okuduğu yerde ne olduğudur...ben hep kızlarıma eğitim hayatlarında tek felsefeyi empoze ettim.hedefinizi yıldızlardan seçin.ıskalasanız bile onlardan olursunuz..bu felsefe insanı çok motive eder..çocuklarımız üniversite diplomasını aldığında dolu olmalı kendini tam yetiştirmiş olmalılar.üniversite insanın hayatının en önemli 2.yarısır.hayatının geri kalanınıı tamamen etkiliyor...bu yüzden seçim dikkatli yapmalıdır...çocuklarımı küçük yaşlarda yetiştirirken sürekli beyinlerine empoze ettiğim 2 şey vardı .-1 işini iyi seçeceksin-2 eşini iyi seçeceksin...bir çocuğu yetiştirirken daha küçük yaşlarda onu şekillendireceksin düşüncelerinle...ilerde yanlış yapmaması için....ayakları üzerinde durduğu zaman da için rahat olsun kendi fikirlerini uygulamasına izin ver.bu ona değer verdiğini gösterir.zaten senin fikirlerinle büyüyüp şekillendiği için senin düşüncelerinin doğrultusunda olacaktır kararları..yanlış karar verme ihtimali çok düşüktür.. ne diyelim Allah yardımcısı olsun tüm evlatlarımızın...

   Sil