12 Temmuz 2014 Cumartesi

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü-16


iftar menüsü:

-tavuklu bacaklı çorba
-sebzeli fırın kebabı
-düdüklü tencerede pirinç pilavı (iftara 10 dk.kala pişirin sıcak sıcak tane tane  nefis pilavınız hazır olsun)
-marullu kuru cacık
-şeftali soslu kup
sahur menüsü:

-kahvaltı tabağı
-yumurta laleler
-pırtık börek -su böreği lezzetinde oluyor.tavsiyemdir.
-küllü kurabiye


huzurun anahtarı zikir

Zikir kalbi şeytanın vesvesesinden ve hakimiyetinden kurtarır. Allahu Tealâ şeytanı, “hannâs” sıfatıyla tanıtmıştır (Nas/4). Hannâs, sinsi, korkak, boş bulunca dalan, karşı durunca kaçan demektir. Şeytan kalbi boş bulunca dalar, kalp zikre geçince hemen kaçar. Zikir devam ettiği sürece şeytan kalbe yol bulamaz. Kalbe girmek ister fakat zikrin nuru onu yakar. Böylece insan en büyük düşmanından kurtulmuş olur.
 Zikir kula semanın kapılarını açar. Zikir meclislerine ilâhî rahmet, nur ve feyiz iner. Melekler zikredenlerin meclisine gelir, onların affı için Allah’a yalvarır. Zikreden kimseyi, Allahu Tealâ kendi katındaki melekler arasında zikreder, melekler onu tanır ve     kendisiyle dost olurlar. Böylece kulun göklerde ismi anılır, cismi tanınır, hatırı sayılır.
Zikir insana cennet kapılarını açar. Allah’ı çokça zikreden mümin erkek ve kadınlara Yüce Rabbimiz mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır (Ahzap/35). Bu mükafat cennet ve Cemalullah’tır.
 Zikir mahşer günü zafer biletidir. Dünyada çok zikredenler ahirette çok gülerler. Allahu Tealâ mahşerde zikir ehlini özel himayesine alır, rahmet gölgesinde gölgelendirir. Rasulullah A.S. Efendimiz’in müjdelediği gibi, Allahu Tealâ’yı çokça zikreden erkek ve kadınların hesabı kolay olur. (Müslim, Tirmizî, Ahmed)
Zikir insanı en büyük felaket olan cehennem ateşinden korur. Rasulullah A.S. Efendimiz, insanı ateşten kurtaracak en güzel amelin zikir olduğunu beyan etmiştir (Tirmizî, Ibnu Mace). Allahu Tealâ, müminleri kalplerine yerleşen Kelime-i Tevhid ve zikir üzere dünyada ve ahirette sabit tutacağını müjdelemiştir (İbrahim/27). Kulun Yüce Rabbi’ni zikretmesi öyle büyük bir sermayedir ki, ömründe bir kere olsun samimi olarak “lâ ilâhe illallah” diyen kimse, bu zikrin bereketiyle ebedi ateşte kalmayıp cennete girecektir.
Zikre ait bu müjdeler herkes içindir. Erkek-kadın, genç-ihtiyar, fakir-zengin herkes bu nimetlere davet edilmiştir. Kul kalbi ve dili ile ne kadar zikir çeker ve buna devam ederse, o derece ilâhî ikram ve müjdelere ulaşır.

 iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun...

5 yorum:

 1. Siz nasıl zikir cekiyorsunuz yeşim hanım belki bize yol gösterici olur mesela ben işlerimi yaparken boş durmayayim içimden söyleyeyim diyorum ama bizaman sonra unutuyorum teşekkür ediyorum verdiğiniz bütün bilgi ve tavsiyelerinize hatirlatmalariniza allah razı olsun handan

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. namazlarınızı düzenli kılın.Allah ile irtibatınızı kesmeyin.şeytan yeminli bu konuda senin yolunun üzerinde oturucam ve kulların sana gelmesini engelleyeceğim demiş.yemin etmiş.bu yüzden unutuyorsunuz.size farklı şeyler hatırlatıyor.ki Allahı anmayasınız.....bu yüzden namaz çok önemli ne olursa olsun ne yapıp edin namazı mutlaka kılın.en fazla 7-8 dk nızı alıcak .gün içinde toplasanız 1 saat bile etmiyor.çok mu o bir saat Allaha ayırmak...dünyada misafiriz mülkünde yiyip içiyoruz.bize ne güzel ikramlarda bulunuyor.bir teşekkür etmek için neden huzura çıkmıyoruz.bakın diğer dinlerdeki insanlara nasıl sahip çıkıyorlar dinlerine...biz neden utanıyoruz namaz kıldığımız söylemekten-oruç tuttuğumuzu söylemekten neden utanıyoruz elhamdülililh ben müslümanım demekten....aslında içi yanan Allaha secde etmek isteyen o kadar çok insan varki.herkes birbirine bakıyo nasılsa o yapmıyor boş ver bende daha sonra yapayım diyor..Allaha en büyük şirk namaz kılmamaktır.sana secde etmiyorum demek oluyor..namazı düzenli kılıp asla bırakmayın kılıp kılıp sonra kılmayı bırakanlar yada arada bir Allaha işi düştükçe kılanlar yada işte ramazan ayında aklına gelip kılanlar...hemen tövbe edin ve düzenli kılın.düzenli kılınca şeytan sizinle çok uğraşacak buna hazırlıklı olun.eğer onun vesvesesine kanmazsanız kurtuldunuz.yok yarın başlarım belki daha sonra derseniz geçmiş olsun..zaten namazı kıldınızmı artık korkmayın Allahın koruması altına giiyorsunuz.ve siz artık çok özelsiniz....eee kalpte Allahın evidir......kalbiniz başlayacak kendi kendine zikir yapmaya.O sizi çağıracak....inşallah tüm kardeşlerime rabbim bu ramazan ayında namazlarını kılmayı nasip eder...azabı çok büyük en hafifi kızgın nalın giydirilecek o da beyni kaynatmaya yetecek..oturup düşünmek lazım.değermi üçgünlük geçici hevesler uğruna sonsuzluk saadetini kaçırmaya....Allah hepimize şu mübarek günlerin hatrına hidayet versin...

   Sil
  2. Aminnnn Ya Rabbel Aleminnnn..Ne güzel yazmışsınnn...Ellerine sağlık...dualı ağzına sağlıkk canım benim.Seni Cok seviyorum..Allah işlerini...işlerimizi rast getirsinnn..

   Sil
 2. Oncelikle ilginize çok teşekkürler çok zarif bir bayansiniz keşke yakin olup karşılıklı sohpet edebilsek 15 senedir bırakmadan namazı mı kılıyorum Allah kabul etsin inşallah ama şeytan da beni bırakmıyor galiba Allah ha hep bana senin sonsuz aşkını nasipet ibadet lerimi aşkla yapmak istiyorum diye dua ediyorum. İnşallah kabul olur .Akşam misafirlerime sizin donerli krep ve kadayıf tatlısı yaptım harika oldu allah razı olsun size gönlünüzce versin inşallah allaha emanet olun. Handan

  YanıtlayınSil
 3. Cok guzel yazmissin valla yesim abla,, ben sinem

  YanıtlayınSil