18 Temmuz 2014 Cuma

ramazan ayı iftar ve sahur menüsü-22


iftar menüsü:

-sultan çorbası
-çiğ börek
-yeşil salata
-çilekli moussesahur menüsü:


-kahvaltı salatası
-otlu peynir
-zeytin ezmeli kızarmış ekmek
-pastırmalı -kaşarlı bruscettha
-fırında kahvaltılık ekmekler


sağlığının ve boş vakitlerinin  kıymetini bil

Peygamber Efendimiz’in hayat-ı seniyyelerini dikkatle incelediğimizde O’nun, hayatının her anını dolu dolu değerlendirdiğine ve sıhhatini Allah yolunda en güzel şekilde kullandığına şahit olmaktayız. Böylece O, hem üzerindeki Allah haklarını, hem de ailesi ve ümmetinin ihtiyaçlarını en güzel şekilde yerine getirmiştir. Günümüzde de müslüman olmadığı halde, vaktini en iyi şekilde değerlendirmek ve sağlığını korumak isteyen pek çok kimse, müslümanların ve özellikle de Allah Rasülü’nün yaşayış şeklini örnek almaktadır.
Sağlığımızın korunmasında en önemli hususların başında yeme-içmenin kontrol altına alınması gelmektedir. Sıhhatin korunup onun hayır yollarında kullanılması adına şu hadis-i şerif ne kadar geniş manalar ifade etmektedir:
“Hiçbir kişi, midesinden daha tehlikeli bir kap doldurmamıştır. Oysa insana belini doğrultacak bir kaç lokma yeter. Şayet mutlaka çok yiyecekse, midesinin üçte birini yemeğe, üçte birini içeceğe, üçte birini de nefesine ayırmalıdır.”
 “Rabbinin senin üzerinde hakkı var, nefsinin hakkı var, ehlinin de hakkı var. Her hak sahibine hakkını ver.”
Bu hadisten hareketle bir mü’min yirmi dört saatini üçe bölerek her bir parçayı en güzel şekilde değerlendirmeye çalışmalıdır. Günün üçte biri Allah’a ibadete, Kur’an’a, namaza, zikir ve tefekküre, tebliğ ve irşad gibi hayırlı işlere ayrılmalıdır. Diğer üçte bir ise insan olmanın gerektirdiği bedeni istirahat, yeme-içme, dinlenme, temizlik, ticaret, alış-veriş ve maişet için bir işte çalışma gibi hususlara sarf edilmelidir. Son üçte birlik dilim ise anne-baba, aile fertleri, kardeşler, akrabalar, komşular, yakın ve uzak arkadaşlar ve muhatap olduğumuz insanlarla ilgilenmeye, onları ziyaret edip dinî ve dünyevî ihtiyaçlarını görmeye ayrılmalıdır. Çocukların ve genç nesillerin eğitim ve terbiyesi, kalbî ve ruhî hayatlarının rehberliği de buna dahil olmaktadır.

  iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun...hayırlı cumalar...

3 yorum:

 1. gunaydin ablacigim
  hayirli cumalar
  sahane bir iftar menusu hazirlamisin
  ellerine emegine saglik
  almanyadan kucak dolusu sevgiler
  leyla

  YanıtlayınSil
 2. Bütün hayırlı dualarımız kabul olsun..Cumamız mübarek olsun canım benim

  YanıtlayınSil
 3. Yeşim hanım cumanız hayırlı olsun .sevgiyle kalın Nilgün...

  YanıtlayınSil