30 Haziran 2014 Pazartesi

ramazan ayına özel iftar ve sahur menüsü-4iftar menüsü:

-sade domates çorba
-izmir köfte
-yoğurtlu semizotu salatası
-soğuk çikolata soslu kupsahur menüsü:

-kahvaltı tabağı
-zeytin yağlı kabak çintmesi
-limonatalı kek
-kıymalı krep börek

Abdest ve namaz ile ilgili hadislerden seçmeler:

"Müslüman -veya mü'min- bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile yüzünden çıkar. İki elini yıkadığında, elleriyle tutarak işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ellerinden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayaklarıyla yürüyerek işlediği her günah abdest suyu -veya suyun son damlası- ile ayaklarından çıkar. Neticede o mü'min kul günahlardan temizlenmiş olur."

 "Namaz için ezan okunduğu zaman, şeytan ezanı duymamak için arkasını dönüp yellenerek kaçar. Ezan bitince tekrar geri gelir. Namaz için kamet edilince yine arkasını dönüp kaçar. Kamet bittiğinde yine gelir ve kişi ile nefsi arasına sokulur ve ona: Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla diyerek, namazdan önce aklında olmayan şeyleri hatırlatır da, neticede insan kaç rek'at namaz kıldığını bilemez olur."

 "Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed'e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur."

"Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve resûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah'tan, resûl olarak Muhammed'den, din olarak İslam'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır."

 iftar ve sahur sofralarınız bereketli dualarınız kabul olsun...
•Teravih namazı günahların affına vesiledir
“Allah (cc) Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de gece ibadetini (teravih namazını) sünnet kıldım. Kim, faziletine inanarak ve alacağı mükâfatı Allah’dan umarak orucunu tutup, gece ibadetini yaparsa, anasından doğduğu gün gibi günahlarından kurtulur.” (Nesai)

4 yorum:

 1. Gunaydin ablacigim
  Ellerine kollarina saglik sahane Menüler bizlere sunuyorsun
  Hayirli bir hAFTA dilerim
  Sevgiler leyla

  YanıtlayınSil
 2. ohhhhh.ne güzel hem ramazana özel günlük tarifler hemde dini sohbet .ne diyeyim allah razı olsun . siz böyle günlük bloğu yenileyin biz takip edelim .teşekkürler adıyamandan nihal

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba abla;sizinle ablam sayesinde bir haftadır tanışıyorum yaptıklarınıza bayıldım ben henüz mutfakta çömez biriyim.. Sizin orman meyveli kremşanti ile yaptığınız pastayı denemek istiyorum ama frambuazlı çikolatayı bulamadım ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler acaba silikon kek kalıbına yapabilirmiyim..

  YanıtlayınSil
 4. akşama kuzenlerle iftar yapacağız. birşeyler ararken geldim blogunuza, çok güzel. ellerinize sağlık..

  YanıtlayınSil