9 Haziran 2013 Pazar

kayısılı şeftali suyu

ev yapımı meyve suları hem daha sağlıklı hemde daha lezzetli olur hazır meyve sularına göre.evde meyve suyunu kendiniz hazırlamak isterseniz dikkat edeceğiniz tek nokta meyveyi şekerle çok kaynatmamaktır hem rengi hemde aroması açısından ...ayrıca ev yapımı meyve suyu hazırlarken olgunlaşmış meyve kullanmak gerek olgunlaşmış meyvenin hem aroması hemde tadı daha lezzetli olur ve meyve suyunda daha az şeker kullanmış olursunuz.bu tarifte ister sadece şeftali ister sadece kayısı veya her ikisini birlikte kullanabilirsiniz.birlikte kullanırsanız çok daha lezzetli olur meyve suyunuz.

malzemeler:

4 adet olgunlaşmış şeftali (kabuklarını soymuyoruz)
10 adet şekerpare kayısı
damak tadına göre şeker
içme suyu
1diş limon tuzu

şeftalilileri ve çekirdeği çıkarılmış kayısıları birlikte tencereye alıyoruz.üstelerini 3 parmak geçecek kadar içme suyu ilave edip ateşe koyuyoruz.kaynamaya başlayınca ateşin altını kısıyoruz.3 dk kaynatıyoruz.üzerine damak tadına göre şeker ilave edip 1 dişte limon tuzu ilave ediyoruz.2 dk daha kaynatıp ateşten alıyoruz.
  • meyve suyunu el blendırı ile iyice çekiyoruz.bu şekilde bol posalı ve yoğun bir meyve suyu oluyor.fakat meyve suyunun en önemli özelliği berrak - saydam ve tortusuz olmasıdır.
  • çektiğimiz meyve suyunu arzuya göre tülbentten geçirebilirsiniz daha profesyonel bir meyve suyu hazırlamış olursunuz..
  • resimde gördüğünüz meyve suyu el blendırı ile çekildikten sonra tülbentten geçirilmiştir.saydam ve tortusuz bir meyve suyu olmuş oldu...
  • ben misafire hazırladığımda tülbentten geçiriyorum .diğer zamanlarda posalı olmasını tercih ediyorum.
  • süzdüğümüz meyve suyumuzu sürahi veya karaflara doldurup servis zamanına dek dolapta soğutuyoruz.afiyet olsun..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder